düşük tansiyon belirtileri

düşük tansiyon belirtileri

Düşük tansiyon belirtileri

Kısa süreli baş dönmeleri veya halsizlik gibi belirtileriniz bulunuyorsa bunlar tansiyon sorununa işaret edebilir. Hipertansiyon kadar ciddi bir diğer rahatsızlık ise düşük tansiyon olarak göze çarpar. Düşük tansiyon nedenleri arasında birçok alt başlık sayılabilir. Tedavi sürecinde düşük tansiyona neden olan durumlar iyice belirlenmeli ve tedavi buna göre yapılmalıdır. Elbette ki ihmal edilmesi gereken bir rahatsızlık değildir ve uzman doktorlar tarafından tedavi olmak gerekmektedir.
Baş dönmesi ve sersemlik dışında düşük tansiyona neden olan başka belirtiler de vardır. Bu belirtiler; bayılma, konsantrasyon eksikliği, bulanık görme, soğuk terleme, hızlı nefes alma, yorgunluk, depresyon ve susuzluk olarak adlandırılır. Bu belirtilerden biri veya birkaç tanesine sahip bulunduğunda yüksek ihtimalle düşük tansiyon rahatsızlığı bulunmaktadır ve tedavi bu rahatsızlık yönünde gerçekleştirilmelidir. Düşük tansiyon organlara kanın yeterince gidememesi anlamına gelir. Bu nedenle uzun süre bu rahatsızlığı süren hastaların organlarına yeterli oksijen gelmez. Bu durum beraberinde birçok ciddi ve haksızlığa yol açar. Örnek verecek olursak kan basıncının düşük olması yani tansiyonun düşük olması beyindeki hücrelerinize giden oksijenin azalacağından baş dönmesine ve bayılmanıza neden olacaktır.
Düşük tansiyonun belirtileri olduğu gibi nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ilk sırayı hamilelik almaktadır. Hamilelik esnasında dolaşım sistemi insan vücudunun gerek duyduğun daha fazla olacağı için düşük tansiyon rahatsızlığı izlenir bu durum doğum sonrası normal seviyeye döner. Bir diğer neden ise kalp hastalığıdır. Kapakçıkların düzgün çalışmaması tansiyonun düşmesine neden olabilir. Vücudun aşırı su kaybetmesi veya aşırı susuz kalmaktan tansiyon düşüklüğüne neden olur. Düşük tansiyon hastalığı en önemli nedenlerinden bir tanesi de kan kaybıdır. Aşırı derecede kan kaybetmek tansiyonu hızlı bir şekilde düşürür ve çok ciddi sonuçlar doğurabilir. İç kanama veya dış kanama tansiyonu etkileyen faktörlerdir. Ciddi enfeksiyonlar ise tansiyon düşmesini etkileyen bir diğer faktordür. Enfeksiyon dışında alerjik vakalar da tansiyon düşüklüğünü tetikler. Yetersiz ve düzensiz beslenme hipertansiyon etkilediği gibi düşük tansiyonu da etkiler. B12 ihtiyacını yeteri kadar karşılamamak düşük tansiyona neden olur.
Belirtiler ortaya çıktığında doktor kontrolünde tedavi süreci izlemek bu rahatsızlığı ciddi anlamda kontrol altına almayı sağlar. Altında yatan nedenler araştırdıktan sonra uzman doktorlar bu sorunları ortadan kaldırıp tansiyonu dengelemeye sağlayacaklardır. Düşük tansiyonun da ilaçla tedavisi mümkündür. Uzman doktorlar kullanılan ilaçların etkilerini göz önüne alarak değiştirilmesi veya dozajının azaltılmasını tavsiye edebilirler.
Düşük tansiyona ciddi bir rahatsızlık olarak bakmak hayatı önem taşır. Buna rağmen ani tansiyon düşmelerinde hastaların izlemesi gereken birkaç pratik yolda mümkündür. Bu pratik yollar, sodyumun tansiyonu yükselttiği için tuz, aşırı susuz kalındığı için daha fazla su, vücudu sıkıp rahatsızlık seviyesine getireceği için sağlıklı giyim, depresif durumlardan ve stresten uzak durmak olarak gösterilebilir. Bu pratik yollar herhangi bir risk taşımadan düşük tansiyona biraz da olsa müdahale edilmesini sağlar.
Hayatımızda ciddi bir olumsuzluk teşkil eden tansiyon rahatsızlığı yüksek veya düşük tansiyonda kontrol altına alınmalı, sağlık kuruluşlarına gitmek ihmal edilmemelidir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu