hipertansiyon belirtileri

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyon Belirtileri

Yetişkin bir bireyde, sakin haldeyken ölçülen kan basınç değerleri şu aralıklarda olmalıdır; küçük tansiyon 60-90 mmHg, büyük tansiyon 100-140 mmHg. Uzman kontrolü altında yapılan değerlendirmeler sonucunda; bu değerlerden bir tanesinin yüksek olması, Hipertansiyon(Yüksek Tansiyon) tanısı koymak için kafidir. Tansiyon ölçümündeki; psikolojik etkenler dahi tansiyonun yüksek çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple, düzenli bir ölçüm sayesinde Yüksek Tansiyon teşhisi konabilir.
Hipertansiyon genellikle belirti göstermeyebilir ve rutin bir doktor kontrolü esnasında tesadüfen teşhisi konabilir. Yine de görülen belirtilerle teşhis konabilmektedir. Hipertansiyon teşhisi için görülen belirtileri aşağıda inceleyelim.
Ense kısmında görülen bir baş ağrısı ve sersemleme ile kendisini gösterebilir. Sersemlemeden kastedilen; kişide oluşacabilecek halsizlik ve kafa karışıklıkları olarak tanımlanmaktadır. Beyne giden damarların kan basıncı değişikliğine maruz kalmasından ötürü kişide sıkça baş ağrısına rastlanabilmektedir. Başka bir rahatsızlık tarafından tetiklenmediği sürece, yüksek tansiyonun genel belirtileri arasındadır. Bir diğer belirti; Kalp ağrısı, göğüs ağrısı ya da çarpıntı olabilir. Kalbe giden damarlardaki kan basıncı değişiklikleri sonucunda kişide, kalp ağrısı görülebilir ya da kişi kalp çarpıntısı yaşayabilir.Düşük tansiyonun da belirtisi olan; baş dönmesi yüksek tansiyonun belirtisi olarak kabul edilir. Baş dönmesine bağlı, kişi görme bozuklukları da yaşıyorsa; bu da ihtimali güçlendirmektedir. Hasta sık sık baş dönmesinden şikayet ediyorsa, ölçüm yaptırmasında fayda bulunmaktadır. Burun kanaması da belirtiler arasında bulunmaktadır. Burada şu noktayı gözden kaçırmamak gerekir; burnun direkt darbe aldığı durumlar haricinde, sıkça yaşanan burun kanamalarından bahsetmekteyiz. Kılcal damarların, kan basıncının normal değerinden yüksek bir değere ulaşması ile birlikte zarar görmesinden kaynaklanan bir durumdur.Ayrıca kulaklardaki çınlama ya da tıslama, solgun bir görünüm, aşırı terleme, nefes darlığı, görme bozuklukları ya da bayılma şeklinde belirtiler de görülebilir.
Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler, yaygın olarak görülen belirtilerdir. Bu yaygın belirtiler dışında; göz muayenelerinde, hipertansif retinopati tespit edilirse, doktor bunu da bir belirti olarak kabul edip, hipertansiyondan şüphelenebilmektedir. Ayrıca hipertansiyon için böbrek yetmezliği ya da hormonal hastalıklar da belirti olarak kabul edilmektedir. Bacaklarda şişkinlik, sık idrara çıkma, merdiven çıkarken zorlanma, yürümede zorlanma da belirtiler arasında görülür. Kan basıncının ani yükselişlerinde; kişide çift görme, dilde peltekleşme, yüzde ya da vücutta karıncalanma şikayetleri görülebilir.Bebeklerde ve çocuklarda, görülen hipertansiyon belirtilerine yukarıdaki belirtilere ek olarak, büyüme geriliğini de ekleyebiliriz.
Yüksek tansiyon tedavisi takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavisi önemsenmediğinde ciddi sorunlara ve organ hasarlarına dahi sebep olabilir…

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu