hipertansiyon nedenleri nelerdir

hipertansiyon nedenleri nelerdir

Hipertansiyon nedenleri nelerdir

Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen ciddi bir sağlık problemi haline gelen yüksek tansiyon ehemmiyetle tedavi edilmezse felç, kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi daha büyük problemlere neden olabilir. Peki Yüksek tansiyon yani tıp dilindeki adıyla hipertansiyon nedenleri nelerdir? Öncelikle hipertansiyon dolaşım için gerekli olan damarlardaki kanın basıncının yüksek olmasıyla ortaya çıkar. Kolay kolay belirtilerini göstermediği için tansiyon ölçümlerini düzenli olarak yapmak mantıklıdır. Elbette ki belirtilerin ortaya koyar ama bu belirtiler kuvvetli yüksek tansiyon standartlarına ulaştığında kendini göstermeye başlar. Yani kuvvetli Yüksek tansiyon standartları olan 180’e 110 aralığı beklenilmeli ve ciddi sonuçlar yaratabilecek olan bu rahatsızlık önceden teşhis edilmelidir.
Hipertansiyonun birkaç farklı belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında en çok göze çarpan; baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması, çift veya Bulanık görme, burun kanaması ve düzensiz nefes darlığı olarak adlandırılabilir. Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesini rastladığında tansiyon ölçülmeli hiper tansiyon çıktığında ise sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Hipertansiyonun ve nedenleri vardır. Bu nedenleri anlatmak gerekirse; ilk sırada yüksek tuz tüketimi yer alır. Bu nedenin dışında stres, obezite, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam ve vücut için gerekli olan kalsiyum, potasyum gibi besinlerin az tüketilmesi söylenebilir. Bu nedenlerin dışında hipertansiyonun genetik hikaye adı altında bir nedeni daha vardır. Bu genetik hikaye denilen olgu rahatsızlık bulunan kişinin ailesinde hipertansiyon hastalarının bulunması olarak anlatılır. Yani hipertansiyon genetik bir rahatsızlık da olabilir. Aynı zamanda tiroit hastalıklar, böbrek üstü bezi tümörleri ve genetik bozukluklar da hipertansiyonu tetikleyen nedenler arasında gösterilebilir. İlaç sanayisinden gelen bir takım yan etkilerde hipertansiyonu tetiklemektedir. Bunların doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler olarak söylemek mümkündür. Yüksek tansiyon rahatsızlığına bu hapların neden etki ettiğini söylemek gerekirse cevap bu tarz hapların kan basıncını arttırma da etkin rol oynadığını söylemek olacaktır.
Nedenlerini öğrendikten sonra korunma yollarında daha etkin rol oynanabilen hipertansiyon hastalığı için teşhis çok önemli rol oynar. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için hipertansiyon teşhisini uzmanlar koyar ve ne seviyede olduğunu anladıklarında ona göre bir tedavi ve korunma yolu seçerler. Bu teşhis sırasında uzman doktorlar hipertansiyon rahatsızlığından muzdarip kişileri ciddi bir fiziksel muayeneden geçirir. Bu tehşisin konulabilmesi için tansiyon ölçümünden bir saat önceye kadar herhangi bir şey yememek, sigara ve kahve tüketilmemesi ve hastanın istirahat halinde olması gerekmektedir.
Teşhis konulduktan sonra hipertansiyon tedavisine geçilir. Bu tedavi için en önemli nokta kan basıncının yüksek tansiyon sınırı olan 140 ile 90 standardının arasında düşmesini sağlamaktır. Genetik hipertansiyon hastalarında ilaç tedavisi önemli bir yer teşkil eder. İlaç tedavisinden sonra hastaların yaşam tarzları değiştirilir, tuz alımları dengelenir, spor ve egzersize başlanır ve kilo kontrolü düzenli hale getirilir. Daha önce de bahsedildiği gibi hipertansiyon rahatsızlıklarında erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis sonrası hipertansiyon rahatsızlığı kişilerin yaşam kalitesinde herhangi bir eksikle yol açmaz.
Beraberinde getirdiği bir çok ciddi rahatsızlıktan ötürü hipertansiyon insan hayatında önemli bir yer tutar ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmak hayati önem taşır.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu