tansiyon belirtileri nelerdir

tansiyon belirtileri nelerdir
Tansiyon Belirtileri Nelerdir ?
Vücudumuzun sıvısı olan kanın, atardamarların çeperinde oluşturduğu basınca tansiyon denilir. Bu basınç sayesinde kan damarlarda hareket ederek, tüm vücudu dolaşır. Yani hayati fonksiyonlarımızı yerine getirmemiz açısından kan basıncı çok önemlidir. Tansiyon ölçümü sonucunda da dolaşım sistemimiz hakkında fikir sahibi olunur.

Kan basıncı birçok faktörden etkilenerek kimi zaman yükselir, kimi zaman düşer. Kan basıncının yükselmesine hipertansiyon, kan basıncının düşmesine ise hipotansiyon denilir.

Atardamarlarda bir daralma veya sıkışma meydana gelirse kan basıncı yükselir ve hipertansiyon oluşur. Ülkemizde en sık görülen hastalıklardan biri olan hipertansiyonun oluşmasında çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerin en başında da yaşam tarzı gelmektedir. Yaşamında sigara, hareketsizlik ve kötü beslenme alışkanlıkları (özellikle fazla tuzlu gıdaların tüketimi) olan bireylerin hipertansiyona yakalanma ihtimalleri artmaktadır.
Hipertansiyon hastası olan kişilerde, hastalığın ilk evrelerinde, bu hastalık kendini çeşitli şekillerde gösterir. En bilindik hipertansiyon belirtileri şunlardır:
-Boyun ve baş bölgesinde ağrılar
-Hareket sonucu bacaklarda oluşan ağrılar
-Kulaklarda uzun süreli çınlamalar ve sonrasındaki denge bozuklukları
-Sürekli sıkıntılı ruh hali
-Erken yorulma ve halsizlik, baygınlık hissi
-Terleme miktarında artış ve idrar miktarında azalma
Bu rahatsızlıkları yaşayan bireylerin zaman kaybetmeden bir doktora başvurmaları gerekir. Hipertansiyon önlem alınmazsa beyin kanamasına, görme bozukluklarına ve hatta körlüğe, böbrek hastalıklarına, kol ve bacaklarda işlev bozukluklarına ve kangrene sebep olabilir.

Atardamarlarda kan basıncının normalin altına düşerse veya önceden yüksek olan basınç birden normal düzeye inerse hipotansiyon oluşur.
Hipotansiyonun oluşmasındaki nedenler şunlardır:
-Ani kanamalar
-Aşırı terleme durumu
-Yanıklar
-İshaller
-Şeker hastalığı
-Böbrek hastalıkları
-Kalp hastalıkları (kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarındaki bozukluklar, kalp zarı iltihapları, kalp urları, kalpte kalbin çalışmasını engelleyen yabancı madde toplanması)
-Vücuttaki hormon dengesinin bozulması
Hipotansiyon kendini baş dönmesi ve baygınlık, gözde kararma, bilinç kaybı, ciltte solgunluk ve aşırı terleme gibi belirtilerle gösterir.
Aniden gelişen hipotansiyonun tedavisinde nedene bağlı bir metot izlenir. Örneğin kanamadan kaynaklı tansiyon düşüklüğü yaşanıyorsa kanama durdurulur ve damar içine kan veya plazma gibi sıvılar verilir.
Buradan hareketle eğer hastada hipotansiyon belirtileri varsa, yapılacak ilk yardımda da bu hastaya şekerli su içirilebilir. Çok yaygın olan hastaya tuzlu su içirmek son derece tehlikelidir. Çünkü çoğu zaman hipertansiyon ile hipotansiyon benzer belirtileri gösterebilir. Eğer hasta hipertansiyon olmuşsa ve hastaya tuzlu su içirilirse, bu müdahale sonucunda hastada ciddi hasarlar oluşabilir. Çünkü hipertansiyon özellikle tuzlu gıdalar ile gelişen bir hastalıktır.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu