tansiyon değerleri nedir

tansiyon değerleri nedir

Tansiyon değerleri nedir?

Vücuttaki dolaşım sistemi içinde atardamar içinde bulunan kanın basıncına tansiyon adı verilir. Tansiyon aslında bir kan basıncıdır. Kan basıncı olması nedeniyle insan vücudunda dengeli olması önem teşkil eder. Bu kan basıncını ölçmek mümkündür. Bu ölçümler tansiyon aleti adı verilen bir cihazla yapılır. Ölçüm sırasında Büyük tansiyon Küçük tansiyon gibi terimler kullanılır. Tansiyon değerleri ise bu kan basıncının ölçümü sırasında ortaya çıkan değerlendir. Bu değerler kendi arasında üç gruba ayrılır. Yüksek tansiyon, düşük tansiyon ve normal tansiyon bu grup içinde yer alır.
Tansiyon ölçümü sırasında ortaya çıkan terimlerden bahsetmek gerekirse büyük tansiyon ölçüm sırasında ilk yazılan basınçtır. Yani vücudunun önemli organlarından biri olan kalbin kasılmasındaki en büyük değer olarak ifade edilir. Küçük tansiyon ise büyük tansiyonun tersine kasılma yerine gevşeme anında ölçülen değerdir. Küçük tansiyon ölçümü önemli bir noktadır. Küçük tansiyonun yükselmesi kalpte sıkıntılara neden olabilir. Normal tansiyon denilen ölçüm ise canlıdan canlıya değişkenlik gösterir.
Canlıdan canlıya değişkenlik gösteren bu tansiyon çeşidi yaş aralıklarında da farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse dinlenme durumunda Yetişkin bir insanın tansiyonu 120’ye 80 iken, gençlerin hareketliliğinde ve aktivite bu olduğundan dolayı bu tansiyon 130’a 80 olarak kabul edilir. Normal tansiyonun farklılığı konusunu biraz açacak olursak 18 yaşından 35 yaşına kadar normal bireylerin tansiyon aralığı 120’ye 75 olarak Görürse de 35 yaşından sonra bireylerin tansiyon ölçümü giderek artar. Mesela 35 ile 50 yaşındaki bir bireyin 130’a 80 şeklinde tansiyon ölçümü normal olarak karşılanabilecektir. Düşük tansiyon atar damarlarda bulunan Kan basıncının düşüklüğü ile ifade edilir ve sınırı 100 ile 60 şeklindedir. Normal tansiyon ise yukarıda da anlaşıldığı gibi 130 ile 80 aralığıdır. Bu aralıktan sonrası yüksek tansiyon standartlarına girer. Yüksek tansiyon ile kendi arasında hafif, orta ve kuvvetli olarak üçe ayrılır. Hafif Yüksek tansiyonda 130 un biraz üstü olan 140 a 90 ölçümü kabul edilir. Orta Yüksek tansiyonda ise 160 – 100 belirleyici ölçüm aralığıdır. Aralarında en tehlikelisi olan kuvvetli Yüksek tansiyonda ölçüm aralığı 180 in üzeri ve 110’luk üzeredir. Bu durumla karşılaşıldığında En yakın hastaneye gitmek önem teşkil eder.
Bu değerler göz önüne alındığında verilmesi gereken bir diğer bilgi ise büyük tansiyon ve küçük tansiyonun beraber işlem görmemesidir. Bu durumu açıklamak gerekirse büyük tansiyon 140’ın üzerinde ise küçük tansiyonun değeri herhangi bir anlam ifade etmez ve bu durum yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Aynı şekilde küçük tansiyon da 90’ın üzerinde ise büyük tansiyonun herhangi bir değeri anlam ifade etmez yine yüksek tansiyon rahatsızlığı gözlenebilir. Düşük tansiyonda ise büyük tansiyon 90 ın altında ise küçük tansiyon ne olursa olsun düşük tansiyon rahatsızlığı, küçük tansiyon 60 in altında ise bu sefer büyük tansiyona bakılmadan yine düşük tansiyon rahatsızlığı olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bu tansiyon değerlerimizi dengede tutmak önemlidir. Teknoloji çağında tansiyon ölçümleri bizim evimizde kendi imkanlarımızla yapmamız mümkündür. Tansiyon rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlıktır ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmak gerekmektedir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu