Tansiyon düşmesi nedir

tansiyon düşmesi nedir

Tansiyon Düşmesi Nedir ?

Tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) anormal derecede düşük olan kan basıncıdır. Kan basıncı sistolik ve diyastolik basınçlar şeklinde görülür. Kanın pompalanması sırasındaki basınca sistolik kan basıncı, kalbin dinlenmesi sırasındaki basınca diyastolik kan basıncı denir. Erişkinlerde normal kan basıncı 120/80 mm hg ve daha düşüktür. Hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ise 90/60 mm hg’ den daha düşük olan kan basıncıdır. Tansiyonu düşük olanlarda küçük tansiyonun düşük olması önemli değil, ancak büyük tansiyonun düşüklüğü önem taşır. 9-10 üst sınır olarak kabul edilir. Baş dönmesi şeklinde bir sorun yoksa kişi rahatlıkla yaşamını devam ettirir. Kan basıncı her zaman aynı seviyede olmaz, hafif şekilde dalgalanmalar gösterebilir. Uykuda düşer, uyandığımızda ise yükselir. Kan basıncı gün içinde değişiklikler gösterir. Teşhis konulması için civalı tansiyon aletiyle farklı zamanlarda yapılan en az 3 ölçüm değerine gereksinim duyulur.
Kan basıncı heyecan, stres ve sinirlilik durumlarında yükselir. Bazı insanlarda kan basıncı sürekli olarak düşüktür ve herhangi bir belirti veya semptomları yoktur. Bazı insanlarda belirli koşullar ya da faktörler anormal derecede düşük kan basıncına sebep olabilir ve sonuçta organlarda daha az kan ve oksijen akışı olur.
Hipotansiyon Çeşitleri
Ortostatik hipotansiyon
Nörokardiyojenik hipotansiyon
Şok ile bağlantılı şiddetli hipotansiyon en önemli hipotansiyon sebepleridir.
Oturma veya yatar pozisyonda iken normal tansiyon ayağa kalkınca düşer. Vücut, konumundaki değişimlere bağlı olarak yeterince hızlı kan basıncı ve kan akışını düzenleyemezse ortostatik hipotansiyon meydana gelir. Ayağa kalktıktan sonra kan basıncıda olan düşüklük genellikle sadece birkaç saniye veya dakika sürer. Kan basıncının normale dönmesi için kısa bir süre oturun veya yatın. Ortostatik hipotansiyon her yaş grubunda görülebilir. Özellikle yaşlılarda ve kötü veya zayıf sağlığı olanlarda daha çok görülür.
Yemek sonrası ortostatik hipotansiyon, bir yemekten sonra kan basıncında ani bir düşüş olarak kendini gösterir. Çoğunlukla yaşlı yetişkinleri etkileyen bir hipotansiyon çeşididir.
Nörokardiyojenik hipotansiyon;
Uzun süre ayakta kalınca veya istenilmeyen bazı durumlardan (üzücü, tatsız ya da korkutucu) sonra kan basıncı aniden düşebilir. Hastalar soluk görünür ve bulantı hissedebilir. Daha çok çocuk ve geç erişkinleri etkileyen hipotansiyon çeşididir.
Şoka bağlı şiddetli hipotansiyon
Şok, kan basıncının düşüklüğüne bağlı olarak beyin, böbrekler ve diğer hayati organlara yeteri kadar kan gitmediğinde meydana gelir. Ciddi enfeksiyonlar, ciddi yanıklar, büyük kan kaybı, alerjik reaksiyonlar ve zehirlenmeler bu duruma sebep olabilir. Hemen tedavi edilmezse de ölümcül olabilir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu