Tansiyon hastalığı nedir

tansiyon hastalığı nedir

Tansiyon Hastalığı Nedir ?

Kalpten vücuda pompalanan kanın damarlara yaptığı basınca tansiyon denilir. Bu basınç yükseldiği zaman hipertansiyon, düştüğü zaman hipotansiyon adını alır. Her ikisi de istenmeyen durumlardır. Kan basıncının her zaman normal seviyede olması gerekir. Kan basıncının normal seviyesi her bireyin yaşına, cinsiyetine ve kilosuna göre değişir.
Ülkemizde en sık görülen hastalıklardan biri hipertansiyondur. Hipertansiyon, kan basıncı yüksekliği olduğu için tehlikelidir; çünkü kalp krizi, felç ve böbrek gibi hastalıkların en önemli sebebi hipertansiyondur.
Ancak hipertansiyon kontrol edilebilen bir hastalıktır. İlk akla gelen çözüm olan ilaç kullanımının yanı sıra günlük hayatta yapılabilecek düzenlemeler ile bu sağlık sorunuyla baş edilebilir.
Hipertansiyondan kurtulmak için günlük hayatta yapılabilecek en önemli düzenleme beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle tuzlu gıdalar tansiyon değerlerini bir hayli yükseltmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği, bir kişinin günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Bu miktardan fazla tüketilen tuz, insanlarda başta hipertansiyona ve kalp hastalıklarına, sonrasında da böbrek hastalıklarına, obeziteye, şeker hastalığına ve kanser hücrelerinin oluşumuna neden olmaktadır.
Tuz sadece sofra tuzu şeklinde tüketilmemektedir. Hazır gıdaların neredeyse tamamında katkı maddesi olarak tuz bulunmaktadır. En fazla tuz içeriğine sahip gıdalar ise kahvaltılık olarak satılan salamura edilmiş peynir ve zeytinler, ekmekler, salçalar, krakerler ve bisküviler, hazır çorbalar, ketçap gibi domatesli soslar, kızartmalardır. Zaten bu gıdaların fazla tüketilmesi başlı başlına sağlık tehdididir. Bu gıdaların tüketilip bir de yemeklere ekstra tuz eklenmesi günlük alınan tuz miktarını çok fazla yükseltmektedir. Bu durum ise uzun vadede hipertansiyonu ve yukarıda belirtilen diğer hastalıkları tetiklemektedir. Bu nedenle günlük hayatta yapılabilecek ilk değişiklik tüketilen tuz miktarının azaltılmasıdır.

Tansiyon yükselmesi bazı belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:
-Göğüs ve bacak ağrıları (özellikle hareket sırasında kendini gösteren ve dinlenmeyle geçen ağrılar)
-Halsizlik (hareket etmeden oluşan ve aniden gelen), sürekli uyku hali
-Denge bozuklukları ve baygınlık hissi
-Fazlaca terleme ve idrar miktarında azalma

Ancak bazı kişilerde bu belirtilerin hiçbiri görünmeyebilir. Ülkemizde hipertansiyon hastalarının birçoğu doktora başvurduklarında felç geçirmiş, böbrek hasarı yaşamış veya kalp yetmezliği oluşmuş haldedirler. Bunları önlemek için öncelikle hipertansiyonu tetikleyen faktörlerden kaçınılmalıdır. Beslenme alışkanlığını düzenlemek bunların başında gelmektedir. Beslenme alışkanlığıyla birlikte hipertansiyon tehdidi olan kişilerde alkol tüketimi de sınırlandırılmalı veya sonlandırılmalıdır.
Ayrıca stresin de hipertansiyonu tetikleyici en büyük etken olduğu unutulmamalıdır ve stresten kaçınılmalıdır. Kişiye zevk veren hobiler yaparak stresten uzak kalmak mümkündür.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu