tansiyon nasıl ölçülür

tansiyon nasıl ölçülür

Tansiyon Nasıl Ölçülür ?

Tansiyon bir çok hastanın karşılaştığı bilmeden veya bilerek atlatılan bir hastalık türüdür. Gün içerisinde vücudumuzda çoğu kez gerçekleşse de bu bize rahatsızlık vermemektedir. Tansiyon damardaki kan kırmızı basıncıdır. Tansiyon ölçme çok basit bir iş olarak gözükse de çok önemli noktaları olan sağlık açısından da çok hayati bir iştir. Çünkü yanlış bir ölçüm yapmak çok fazla hataya yol açmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok tansiyon ölçme aleti piyasaya sürülmüştür ancak bu cihazlar içerisinde en doğru ölçüm yapan manuel tansiyon aletleri yani elle ölçüm yapılan cihazlardır.
Tansiyon ölçmek için öncelikle tansiyonu ölçülecek kişinin kolu açık olmalıdır. Kolun tamamının çıplak olması gerekmektedir, bu yüzden üzerinde kısa kollu bir elbise olmalıdır. Tansiyonu doğru ölçmek için tansiyon aletini kolun doğru bölümüne takmak gerekmektedir. Kolunuzdaki doğru tansiyon ölçme yeri kalp hizası olarak bilinir. Tansiyon aleti kalp hizasında olmalıdır ve aynı zamanda tansiyon aletinin alt seviyesi dirsekten iki üç parmak üstünde olması gerekmektedir. Tansiyon ölçülecek kişinin genelde sağ koluna tansiyon aleti sarılır. Ancak her iki kol içinde tansiyon ölçülebilmektedir.
Tansiyon aletini hastanın kolunu sardıktan sonra hastanın kolunu indirmemesi ve kalp hizasında olacak şekilde işlem bitene kadar dik tutması gerekmektedir. Aslında tansiyon ölçme işlemini hasta olan kişi kendi yaparsa daha iyi olur. Bu yöntem hastanın kolunu dik tutmak için daha iyi olmaktadır. Hasta kolunu sıkarsa veya dik tutmakta tansiyon ölçme işlemi gerçekleşemez. Bu nedenle eğer bir başkası tansiyonu ölçü yoksa hastanın dirseğinin altından hastanın koluna destek verebilir,dik durmasına yardımcı olabilir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra pompa görevi gören topuzla manşonu şişirmeye başlayabilirsiniz. Manşon; tansiyon ölçme aletindeki şişen kısımdır. Mansiyon ortalama 180-190 milimetre şişene kadar bu işleme devam edilir. Aslında bu ölçü çok da önemli değildir. Çünkü tansiyon aletinin kulaklığını taktığınızda nabız sesi gidene kadar bu aleti şişirmeniz daha doğru olacaktır. Nabız sesini duymayana kadar tam bir sessizlik olduğunda şişirmeye bırakabilirsiniz. Daha sonra ise yavaş yavaş manşonun içindeki havanın boşalmasını beklemeniz gerekir. Manşonun içindeki havayı boşaltırken kulaklıktan sesler azalacak ve sesinin kesildiği noktada tansiyon aletini kontrol edip sayıyı aklınızda tutmanız gerekmektedir. Bu rakam size hastanın küçük tansiyonunu verir. Normal tansiyon değerleri büyük 12 küçük 8 olarak belirlenmiştir. Ancak bu sayıların 1 veya 2 derece altı ve üstü de kabul edilmektedir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu