Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

tansiyon yükselmesi belirtileri

Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Kan basıncı arttıkça, damar duvarlarına binen yükte artar. Bu durum uzun süreli devam ettiğinde damarlar zarar görebilir ve kalp hastalıklarının önü açılır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediğinde ya da vücut uzun süreli olarak yüksek tansiyona maruz bırakıldığında kalp yetmezliği, damarlarda daralma, kalp büyümesi, felç, böbrek yetmezliği, körlük ve hatta beyin kanaması gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Damarların zarar görmesi kısa sürede olmaz ve yıllar alabilir. Bu yüzden mutlaka erken dönemde teşhis edilmesi gerekir. Yüksek tansiyon için gerekli önlemler alınmazsa kalp krizi ve felç riski önemli oranda artar. Tansiyonunuz, 180/110 mm hg gibi çok yüksek seviyeye erişmediği sürece kolay kolay herhangi bir belirti vermez.
Yüksek tansiyon, özellikle kan basıncının aşırı yükseldiği dönemlerde, boyun zonklaması, donuk bir baş ağrısı, kulak çınlaması, göğüs ağrısı, hafif baş dönmesi, ara ara burun kanaması gibi belirtilere sebep olmakla beraber çoğunlukla hiçbir belirtiye yol açmaz. Tansiyon ölçümü yapılmadan tansiyonun yükseldiğinin fark edilmesi oldukça zordur. Bu sebeple yüksek tansiyon (hipertansiyon) genellikle başka bir sağlık sorunu için doktora gidildiğinde yapılan rutin kontroller sırasında fark edilir.
Yüksek tansiyon bazı insanlarda herhangi bir diğer sebebe bağlı olmadan ortaya çıkabilir ve buna primer hipertansiyon denir. Böbrek sorunları, damar bozuklukları, adrenal bezlerde oluşan tümörler, doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçların kullanımı, uyarıcı ilaç kullanımı gibi diğer durumlara bağlı olarak görülen yüksek tansiyona ise ikincil hipertansiyon adı verilir. Tansiyonu arada sırada yükselen her kişi hipertansiyon değildir. Tansiyon yüksekliğinin hipertansiyon olması için sürekli olması, tansiyon değerinin de normalden hep yüksek olması gerekir.

Yüksek Tansiyon Riskini Arttıran Faktörler

Genetik: Aile içinde nesilden nesile geçme eğilimindedir.
Yaş: Yaş ilerledikçe riski artar. Kadınlarda daha çok menopoz döneminden sonra ortaya çıkar. Erkeklerde ise orta yaşlardan sonra yüksek tansiyon oluşması oldukça sık görülen bir durumdur.
Aşırı Kilo: Kilo arttıkça organların ve dokuların oksijen gereksinimi ve buna bağlı olarak oksijeni taşıyan kan miktarı artar. Vücutta kan miktarı arttığında damarlardaki basınç ve yüksek tansiyon riski artar.
Sigara Kullanmak: Sigara içmek, tütün yapısı gereği tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmektedir.
Fazla Tuz: Yemeklerle beraber fazla tuz tüketmek vücudun su tutmasına ve buna bağlı olarak tansiyonun yükselmesine neden olur.
Yüksek tansiyon çoğunlukla yetişkinlerde görülmekle beraber yetersiz beslenen, kalp veya böbrek hastalığı bulunan hareketsiz çocuklarda da meydana gelebilir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu