yüksek tansiyon belirtileri nelerdir

yüksek tansiyon belirtileri nelerdir
Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir ?
Yüksek tansiyon kronik bir şekilde kan basıncının yükselme durumuna verilen isimdir. Her kişinin bünyesel farklılıkları tansiyonun gerçekten yüksek olup olmadığını belirleyen bir etmendir. Tansiyonun 14/9 üzerinde olması hali durumunda kişi yüksek tansiyon yani hipertansiyondur. Tansiyonu düşüren yiyecekler kanı incelten ve pıhtılaşmayı geciktiren yiyeceklerdir. Tansiyonu düşürmek için evde yapılacak olanlar aşağıda verilmiştir.
İlk olarak doktor kontrolü şarttır. Doktor kontrolüyle ilaç kullanılarak da tansiyon düşürülebilir. Bu ilaçların birkaç çeşidi vardır. Hangi grubun hastaya iyi geleceğine, hastanın hastalık durumuna göre doktor karar verir.
Evde yapılacak ilk tedavi, kollarını dirsekten bileklere kadar soğuk su ile yıkamak olmalıdır. Bu şekilde tansiyonunuz en az bir, iki derece düşürebilir.
Sarımsak ve soğan tansiyonu ayarlar. Bu sebeple yüksek tansiyon şikayeti olanların yemeklerine bol soğan sarımsak koymalarında yarar vardır.
Yağlı ve yağda kızartılmış yiyecekler, et ve etten yapılmış pastırma, sucuk, salam gibi ürünler, hamur işleri, hamur tatlıları ve sakatattan uzak durmaları gerekir.
Yemeklerde tuzu olabildiğince azaltmak hatta kesmek gerekir.
Sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Bunlar hipertansiyona neden olan alışkanlıklardır.
Tansiyonu düşüren sebze yemeklerine ağırlık verilmelidir. Katı yağlardan uzak durulmalı, yemekler bitkisel, sıvı yağlarla hazırlanmalıdır.
Mümkün olduğunca stresten uzak durmak gerekir.
Hafif egzersizler tansiyonu düşürmekte yardımcı olur.
Potasyum ve magnezyum içerikli beslenmek gerekir.
Tansiyonu düşüren meyveler: kavun, karpuz, avokado, incir, kuru üzüm, kuru kayısı, portakal, patates, domates, fasulye. Bu meyveler potasyum bakımından zengin olduğu için yararlı olacaktır.
Ayrıca bitter çikolata yemek tansiyon için faydalıdır. Uzmanlar sütlü çikolata yerine küçük porsiyonlarda bitter çikolata yenilmesini önermektedir.
Ülkemizde tüketimi diğer besinlere oranla oldukça az olan enginarın da kolesterolü düşürdüğü belirlenmiştir. Maksimum fayda için enginarı zeytinyağı kullanarak ve sarımsak ekleyerek sulu yemeğini pişirmeniz tavsiye edilir.
Vücut yüksek tansiyona neden olan maddeleri idrar ile dışarı atabilir. Kabuğuyla birlikte bütün bir limon ve maydanoz ile yapılan içecek karışımının, idrar sökücü etkisi oldukça önemlidir. Sabah kahvaltıdan önce içilmesi önerilir.
10’ ar damla lavanta, mercanköşk yağını 20 ml jojoba yağı ile karıştırarak dairesel hareketlerle yavaşça göğsünüze sürün. Gece uygulanması daha etkili olacaktır.
Yüksek kan basıncı ve hipertansiyona karşı savaşta bize yardımcı olacak başka bir doğal ürün de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi, kötü kolesterol seviyesini önemli miktarda azaltan çözülebilen lifler içermektedir. En çok önerilen tüketme yöntemi, kahvaltıda bir kase yemek şeklindedir.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu