yüksek tansiyon nedir

yüksek tansiyon nedir
Yüksek Tansiyon Nedir ?
Kalp bir pompa görevi görerek akciğerlerden gelen temiz kanı atardamarlar yardımı ile tüm vücuda pompalarken vücuttan gelen kirli kanı da toplardamarlar yardımı ile akciğerlere ulaştırır. Her atımda kalp kanı önce pompalar, sonra kanın yeniden kalbe dolması için istirahat haline geçer. Kan pompalandığında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basınç sistolik kan basıncını (büyük tansiyon), istirahat halinde oluşan en düşük basınç ise diyastolik kan basıncını (küçük tansiyon) meydana getirir. Kan dolaşımı için damarlarınızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasına yüksek tansiyon yani hipertansiyon denir.
Normal değerler kan basıncında büyük tansiyonun 120 mm hg’nın (civa basıncı), küçük tansiyonun ise 80 mm hg’nın altında olmasıdır. Aradaki değerler yüksek – normal olarak tanımlanır. İzlenmesi ve bazı durumlarda ise tedavisi gereken değerlerdir. Gizli tansiyon belki bu gurubu ifade etmek için uygun bir ifadedir. Farklı günlerde en az iki kez yapılan ölçümlerde 19 yaşını geçmiş olan bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm hg ve üzerinde veya küçük tansiyonun 90 mm hg ve üzerinde olmasına yüksek tansiyon (hipertansiyon) adı verilmektedir. Büyük tansiyonu 120-139 mm hg, küçük tansiyonu 80-89 mm hg arasında ölçülen kişiler yüksek tansiyon gelişimi için adaydırlar. Bu kişilerde ileride yüksek tansiyon gelişmemesi için doktorları tarafından önerilen sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, sigarayı bırakma, kilolu ise kilo verme gibi bazı önlemlerin alınması gerekir.
Ülkemizde yüksek tansiyon oldukça yaygın bir sorundur. Yüksek tansiyon hastalığı ülkemizde yaklaşık olarak her 3 kişiden 1 ‘inde görülmektedir. Hastaların % 45’ i yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmemektedir. Tedavi altında olan hastaların ise % 46’sı kontrol altında değildir.
Yüksek tansiyon teşhisi koymak için kan basıncı ölçülürken; sistolik (büyük tansiyon, normali = 120 mm hg), diastolik (küçük tansiyon, normali = 80 mm hg) olmak üzere iki tane değere bakılır. Yüksek tansiyon tanısı için bu değerlerden herhangi birinin yüksek olması yeterlidir. Bazen bu hastalık konusunda kavram kargaşası yaşanabiliyor. Birçok kişi hipertansiyonu olduğunu söylerken kendilerinde mevcut, kalıcı, sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalık yerine zaman zaman stres ve üzüntüye bağlı tansiyonlarının yükseldiğini anlamamaktadır. Bunun hastalık değil geçici bir durum olduğunu anlamaları gerekir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon hastalığı tanısı alıp tedavi görmeye başladığı halde aslında hipertansif olmayan yalancı hipertansiyon hastaları da bulunuyor. Günlük yaşamda vücudun gereksinimlerine uygun olarak düşen ve yükselen kan basıncı değişikliklerinin yeterli süre izlenmemesi nedeniyle yanlış teşhise bağlı olarak tedavi alan bu hastalar, yalancı hipertansif hastalar olarak adlandırılmaktadır.

Mutlaka Okumalısın

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu